Quantcast
Channel: Kolači • Reci Peci
Viewing all 282 articles
Browse latest View live

Kitnkez, kitnikez, kotonjada ili sir od dunja

$
0
0

Ima tako tih nekih recepata, jela i slastica pomalo zaboravljenih, starinskih sasvim kao što je npr. Kitnkez. Slastica neobičnog imena germanskog porijekla gdje Quittenkäse znači sir od dunja, pa od tuga i ova naša izvedenica kitnkez. U nekim ćete krajevima tako naići na naziv kitnikez, kotonjada. Mnogi će rado reći kako je kitnkez slastica baš izvorno iz tog njihovog kraja. Od davnina se sprema u Vojvodini, ali isto tako i u zagrebačkom kraju ili pak dubrovačkom kraju, a nije zaobišla niti slavoniju ili pokuplje. Dakle, kitnkez je univerzalno svačiji! 🙂 A ne čudi to prvenstveno zato što se ovaj fini sir od dunja radio gdje god su dunje rasle. 

A rasle su i rastu doista posvuda. Priča sa tim neobičnim i pomalo neuglednim voćem počela je ustvari još u drevnoj Mezopotamiji, sadili su je i Grci pa tako Grčka mitologija vrvi pričama u koje je uključena baš dunja. Rimljani su se u ono davno doba također sladili plodovima dunje. Nisu oni znali za kitnkez, ali su znali da je odlična ako je npr prokuhaju a unutrašnjost napune orasima i medom 😉 U Portugalu se npr. radi odlična marmelada od dunja! Kad smo kod marmelade, znate li da je marmelada upravo u Portugalu dobila naziv ‘marmelada’ i to zbog dunje, jer portugalski ‘marmelo’ znači dunja?!

Puno bi se priča dalo ispričati o dunji. Ljudima je u prošlosti značila mnogo i smatrana je izuzetnim voćem. Izuzetna su joj i prehrambena i ljekovita svojstva te je iskoristiva potpuno: plod, listovi i sjemenke. Dunja obiluje vitaminima C i B, puna je karotena i kalcija te sadrži puno vlakana i proteina. Kora dunje obiluje možda više od bilo koje druge voćke pektinom i upravo zato je pogodna za izradu pekmeza i džemova, a i kitnikez je baš zbog tog svojstva prirodnog želiranja postao kitnkez 😉 Znači prava jedna jesenska vitaminska bomba. Nije stoga neobično da se od ovako iznimne voćke rade i sasvim iznimne slastice. Kad kažem iznimne mislim i na predivan okus, ali i znimno dugačak proces obrade i pripreme. Kod dunje je sve iznmino! 🙂

Kako napraviti dobar kitnkez?

Za dobar kitnkez trebat ćete naravno dunje, šećer, malo limunova soka i nešto slobodnog vremena. Znam da će vam ovo zadnje najteže pasti, jer današnji tempo života nameće nam pretežito brzinske slastice i jela koja se mogu spremiti za čas. Sa kitnkezom je priča drugačija. Ako nemate vremena, nema kitnkeza. I točka! Utješno je to što je kitnkez slastica kojoj je namjena da dugo stoji i da se kuša malo po malo, uz kavicu npr. Mene baš podsjeća na rahatluk 😉 Ako napravite kitnkez, napravit ćete ustvari domaće žele bombone.  Bez ijednog danas dostupnog i ‘modernog’ zgušnjivača ili konzervansa. Samo tako. Dunje +  šećer + limunov sok = kitnkez 🙂 

Ova se slastica dugo kuha, dugo se suši ali vjerujte, isplati se. Zato odvojite malo svog vremena. Zaplovite u svijet naših baka koje su uz bezgranično strpljenje i bezgraničnu ljubav znale učiniti da se svijet zaustavi kada u usta ubacite jednu kockicu ovog prefinog slatkiša. Zaustavite vrijeme. Uživajte u trenutku. Jer upravo ti trenuci su ponekad sve što imamo. Pustite si Olivera i ‘Jesen stiže dunjo mojaaaa…’, pjevuckajte dok miješate mirisne dunje u loncu, napravite fantastični kitnkez i vidjet ćete kako se sve brige ovog svijeta čine manje strašnima.

Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja

Kitnkez, kotonjada ili sir od dunja

POTREBNO:

  • 1 kg očišćenih dunja
  • 700 g šećera
  • 1 limun

PRIPREMA:

  1. Dunje oprati, očistiti od koštica pa zajedno sa koricom narezati na kockice.
  2. Zaliti nasjeckane dunje vodom i kuhati dok ne omekšaju. Kada postanu mekane, izliti vodu (možete ju sačuvati i piti kao sok od kompota ako želite), a dunje usitniti u pire štapnim mikserom.
  3. Prebaciti pire od dunja u posudu za kuhanje, ubaciti šećer i limunov sok pa uz povremeno miješanje kuhati na laganoj vatrici otprilike 2 sata. Ako imate manju količinu dunja bit će potrebno kraće vrijeme kuhanja. Kitnkez je gotov kada masa lagano promijeni boju i postane narančasta i kada postane tako gusto da se vidi dno posude kada potegnete kuhačom. 
  4. Vruću masu od dunja izliti u lim preko papira za pečenje, poravnati i ostaviti da se hladi i stisne. Nakon 24 sata (ako je lim manji, masa će biti deblja pa će trebati duže vrijeme da se ‘stisne’) prebaciti kitnkez na dasku, maknuti papir za pečenje. Izrezati cijelu površinu na kvadratne oblike. Premjestiti u malim razmacima na veliki pladanj, pokriti čistim kuhinjskim ubrusom i ostaviti da se suši na zraku najmanje 2 dana. Nakon toga možete kockice kitnkeza uvaljati u kristal šećer, šećer u prahu ili kokos. Premjestite ih tada u zatvorene posude za pokojim listićem lovora jer će tako imati još posebniju aromu.
  5. Kitnkez možete na ovaj način čuvati mjesecima!

Dobar tek.

Recept u slikama:

Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja Kitnkez, kitnikez, kotonjada, sir od dunja

The post Kitnkez, kitnikez, kotonjada ili sir od dunja appeared first on Reci Peci.


Reform torta: odlična čokoladna torta s orasima

$
0
0

Reform torta u mojoj kuhinji dogila se sasvim slučajno. Prije svega, kada sam krenula raditi ovaj kolač, na umu sam imala samo to da mi se jede nešto jako čokoladno, nešto sa puno oraha i da se u cijeloj priči pojavljuje karamel. Pa sam tako vođena tim smjernicama od nekoliko svojih recepata sastavila ovaj koji vam danas donosim. Dakle, nikakva reform torta mi nije bila na pameti kada sam krenula raditi kolač. I tako dok se kora od bjelanjaka i oraha već pekla, sjela sam za računalo malo proguglati kako napraviti kremu od žumanjaka i čokolade. Čisto da se podsjetim jer je doista dugo nisam kuhala, a znam koliko se kuhanje takve kreme može zakomplicirati. I tako sam malo po malo čitajući druge recepte shvatila da ja ustvari radim reform tortu! Ni manje ni više 😀

Znači, reform torta je urnebesno fina čokoladna torta sa orasima prilično jednostavne izrade. Ako ne zabrljate sa kremom 😉 Da, dobro ste pročitali. Iako se ovaj kolač radi od ne previše sastojaka, i iako priprema sama po sebi nije prezahtjevna, može se zabrljati i to jako. Tu prvenstveno mislim na kremu koja se kuha od žumanjaka i čokolade. Jer, kad pogledate recept, pomislite, ma što je tu komplicirano? Odvojiš žumanjke od bjelanjaka. Od bjelanjaka radiš kore, od žumanjaka kremu u koju dodaš čokoladu i maslac i to je to. Nema tu sad nekih sto koraka, nema predugog hlađenja nekoliko različitih slojeva i u biti je baš jednostavno. I tu se prevartite!

Kako uspješno napraviti Reform tortu?

Znači veeelika greška je ako krenete raditi kolač pomalo nervozni, bezvoljni i s namjerom da budete jako brzo gotovi. Pa se uspetljate po kuhinji, isprljate pet puta više posuđa no što bi inače. Pa se uvjerite kako nitko vama neće govoriti da se krema mora kuhati na pari kada je ‘brže gotovo kada ju skuham na brzinu na laganoj vatrici’. Pa u prekuhane žumanjce puknute čokoladu natrganu na ogromne komade sve u nadi da će se to ‘ionako otopiti’. Pa se to onda sve skupa tako stisne i zgruda da postane neupotrebljiva čokoladna masa nad kojom možete samo sjesti i plakati. Jer ste upropastili 9 žumanjaca i svu čokoladu. E, tako vam je izgledalo moje kuhanje kreme za reform tortu. Iz prvog ‘užurbanog’ pokušaja 😉

No, kako nisam osoba sklona odustajanju, smirila sam se, prošetala do trgovine po nova jaja i čokoladu i napravila novu kremu. Ovaj put uspješno! Lijepo i polako, baš onako kako treba. Nakon svega, reform torta ispala je fantastično! Iako sam naišla na dosta recepata za ovu tortu gdje se kore peku pojedinačno po nekoliko puta, ja sam si olakšala posao tako što sam pekla jednu koru u velikom limu od pećnice, a potom ju isjekla na tri dijela 😉 Kore su ispale fantastično, krema je na kraju bila savršene teksure, a final touch dao je karamel koji sam izmrvila po površini kolača.

Ako ste iole ljubitelji čokoladnih kolača konkretnog okusa, reform torta je prava stvar za vas. Nadam se da će vam po ovom receptu ispasti odlično od prve 😉

Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta

Reform torta

POTREBNO:

Za kore:

  • 9 bjelanjaka
  • 150 g šećera
  • 250 g mljevenih oraha
  • 3 žlice oštrog brašna

Za kremu:

  • 9 žumanjaka
  • 150 g šećera
  • 200 g čokolade za kuhanje
  • 100 g maslaca

Za karamel:

  • 100 g šećera

I još: 3-4 žlice krupno mljevenih oraha

PRIPREMA:

Za kore miksati bjelanjke dok ne postanu čvrsti snijeg. Tada dodati šećer pa miksati jošjoš 3-4 minute dok se sav šećer ne otopi. Primjetiti ćete kako je snijeg postao sjajan. Tada umiksati i brašno te na kraju orahe.  Masu rasporediti ravnomjerno preko papira za pečenje u velikom limu od pećnice. Papir za pečenje prethodno premazati sa uljem kako bi ga lakše odvojili od kore nakon pečenja. Peći u pećnici zagrijanoj na 170C 25 minuta. Pečenu koru malo prohaditi, iskrenuti iz lima pa odvojiti papir za pečenje. Kada se potuno ohladiti izrezati je na tri jednaka dijela.

Za kremu pripremiti veći lonac sa vodom i jedan drugi lonac samo malo manji od toga u kojemu je voda. Tako će se krema kuhati na pari. Uključite plin i neka se sve skupa polako zagrijava kako voda u posudi ispod bude polako ključala. U Posebnoj posudi miksati žumanjke sa šećerom 3 minute. Prebaciti potom tako izmiksanu masu u lonac u kojemu će se kuhati. Uz neprestano miješanje kuhati kremu od žumanjaka i šećera 4 minute. Nikako duže! Ako ju budete kuhali duže, nakon hlađenja će biti toliko gusta i tvrda ju nećete moći pomiješati sa čokoladom, a pogotovo ju nećete moći razmazati preko kolača. Znači, paziti na vrijeme! 

Idemo dalje…na redu je čokolada…

U međuvremenu čokoladu otopiti ili na pari ili u mikrovalnoj pećnici. Kada je krema od žumanjaka skuhana, nakon 4 minute, dodati čokoladu, promiješati i prokuhati sve zajedno još 2 minute. Maknuti posudu sa lonca na kojemu se kuhalo, pa uz miješanje ohladiti. Kada se krema ohladi na sobnoj temperaturi umiksati maslac koji prethodno treba izraditi mikserom kako bi bio mekan i maziv.

Za karamel otopiti šećer na laganoj vatrici uz miješanje dok ne postane potpuno tekuća tamno smeđa masa. Izliti ga na pladanj prekriven komadom papira za pečenje i pustiti da se ohladi i stisne. Tada ga možete ili samljeti na mašinicu za mljevenje ili izlupati valjkom u sitne mrvice.

Reform torta se slaže tako da na pladanj stavite jednu koru, premažete trećinom kreme, poklopite drugom korom, premažete drugom trećinom kreme, poklopite trećom korom i premažete zadnjom trećinom kreme. Preko svega posipati krupno mljevene orahe i usitnjeni karamel.

Ohladiti potpuno i poslužiti rezano na šnite. Dobar tek!

Recept u slikama:

Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta Reform torta: odlična čokoladna torta

The post Reform torta: odlična čokoladna torta s orasima appeared first on Reci Peci.

Kesten kocke sa plazmom su savršeni kremasti kolači

$
0
0

Iako su pečeni ili kuhani kesteni fini sami po sebi i obožavam ih, kolači sa kestenom su ipak nešto sasvim posebno. Naročito kada su u pitanju kesten kocke sa plazmom za koje vam danas donosim recept. 

Ideja da plazma kekse spojim sa kestenom rodila se više iz potrebe nego iz želje. Zašto to kažem? Pa zato što sam željela napraviti kolač od kestena, no imala sam pri ruci samo 250 g kesten pirea. Znala sam odmah da mi je to premalo za bogatu kremu kakvu sam željela. Pa sam pomislila da bi krema mogla biti savršeno i fina i bogata ako kesten pire pomiješam sa plazmom. I nisam se prevarila!

Kesten kocke sa plazmom savršeni su kremasti kolači u koje ćete se zaljubiti na prvi zalogaj. Toliko su sočni i toliko ukusni da jednostavno morate zatvoriti oči i uživati u svakom zalogaju 🙂 Iako se u kolače sa kestenom najčešće stavlja krema za bazi kombinacije kesten pirea i maslaca, ova opcija sa plazma keksom meni je još i bolja. Kesten se lijepo osjeti u kremi, ali ne previše. Plazma ga baš lijepo razblaži. 

Podloga je u ovom slučaju tamni biskvit sa kakaom koji se nakon pečenja zalije sa čokoladnim mlijekom (recept sličan za Kremaste plazma kocke) što ga čini urnebesno sočnim. Debeli sloj slatkog vrhnja za kraj završni je pobjednički udarac koji ovaj kolač definitivno smješta na prvo mjesto mojih omiljenih kolača!

Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom

Kesten kocke sa plazmom

POTREBNO:

Za biskvit:

  • 6 jaja
  • 6 žlica šećera
  • 6 žlica brašna
  • 3 žlice kakaa
  • 1,5 dl ulja
  • 1 vanilin šećer (može i onaj okusa ruma)
  • 1 prašak za pecivo
  • Za preljev: 3 dl čokoladnog mlijeka

Za kremu:

  • 300 g mljevenog plazma keksa
  • 100 g šećera u prahu
  • 400 ml milerama
  • 200 ml slatkog vrhnja (hulala, hole ili neko slično)
  • 250 g kesten pirea
  • I još: 500 ml mliječnog vrhnja za šlag

PRIPREMA:

  1. Za biskvit odvojiti žumanjke i bjelanjke. Miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom dok ne postanu pjenasti. Dodati tada ulje, kratko promiksati, pa dodati i kakao i brašno sa praškom za pecivo. Kuhačom umiješati posebno tučeni snijeg od bjelanjaka. Izliti u namašćen i pobrašnjen lim srednje veličine, poravnati i peći na 180ºC 25 min. Još vrući biskvit preliti ravnomjerno hladnim čokoladnim mlijekom. Pustiti da se sve upije i da se prohladi.
  2. Za kremu miksati mileram sa šećerom u prahu, dodati plazma keks, kesten pire i na kraju posebno tučeno slatko vrhnje.
  3. Ohlađeni biskvit premazati kremom. Preko svega staviti tučeno slatko vrhnje i dobro rashladiti. Poslužiti rezano na kocke.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom Kesten kocke sa plazmom

The post Kesten kocke sa plazmom su savršeni kremasti kolači appeared first on Reci Peci.

Čokoladna torta sa orasima

$
0
0

Kada su kremasti kolači i torte u pitanju, teško je odlučiti se koja je najdraža, no čokoladna torta sa orasima koja s zalijeva je definitivno pri vrhu te liste. Kako to obično biva sa receptima koji se prenose usmenom predajom, tako se i ovaj recept već godinama prenosi u našem obiteljskom krugu. Meni ga je dala moja sestra, njoj njezina kuma Ana, kumi Ani netko negdje i tako…recept se valja i prenosi nezaustavljivo kao morski val. I dobro je što je tako. Zato što je odličan i zaljevana torta pripremljena po njemu je doista fantastična!

Čokoladna torta sa orasima je također i jednostavna za pripremu. Iako se radi o jako sočnom kolaču, ovdje nema kuhanja kreme. Torta se, odnosno njezine kore se doslovno zalijevaju prilično tekućom masom od mlijeka, čokolade i oraha. I kada to sve fino odleži i odstoji, kada se okusi prožmu a biskvitne kore upiju tu mirisnu tekućinu dobijete nebeski sočnu i ukusnu tortu sa čokoladom i orasima 😉

Budući se radi o prilično izdašnoj torti, idealna je za pripremu za svaku svečaniju priliku. Blagdanski stol će biti savršen uz ovu ljepoticu bez obzira bio to Božić ili Uskrs, a sitni božićni kolači definitivno dobivaju opaku konkurenciju sa ovom čokoladno orašastom bombom 🙂

Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima

Čokoladna torta sa orasima

POTREBNO:

Za biskvit: (2x ispeći)

  • 4 jaja
  • 10 žlica šećera
  • 10 žlica brašna
  • 2 žlice kakaa
  • 1 vrećica praška za pecivo
  • 12 žlica mlijeka

Za kremu/preljev:

  • 1 l mlijeka
  • 10 žlica šećera
  • 200 g čokolade za kuhanje
  • 200 g oraha
  • 250 g maslaca

PRIPREMA:

  1. Za biskvit odvojiti bjelanjke od žumanjaka. Miksati žumanjke sa šećerom dok ne postanu svjetlo žuti. Tada dodavati naizmjence brašno pomiješano sa praškom za pecivo i kakao. Na kraju ručno umiješati posebno istučen čvrsti snijeg od bjelanjaka. Biskvitnu smjesu izliti u kalup za torte promjera 28 cm. Kalup obložiti papirom za pečenje. Peći u pećnici zagrijanoj na 180C 25 minuta. Pečeni biskvit iskrenuti iz kalupa, odstraniti papir za pečenje i prohladiti. 
  2. Na isti način ispeći još jednu biskvitnu koru.
  3. Za kremu ili preljev zakuhati u loncu mlijeko sa šećerom. Kada provrije dodati maslac narezan na kockice i čokoladu natrganu na komadiće pa uz miješanje otopiti i sjediniti. Na kraju umiješati mljevene orahe.
  4. Ohlađene biskvitne kore prerezati na dva dijela po sredini kako biste dobili ukupno 4 biskvitne kore.
  5. Kalup za torte u kojemu su se kore i pekle obložiti alu folijom. Na dno staviti jednu koru, zaliti je trećinom vrućeg preljeva od čokoladne, oraha i mlijeka. Odmah staviti drugu koru, pa i nju zaliti drugom trećinom preljeva. Staviti treću koru, pa zaliti ostatkom preljeva. Staviti četvrtu koru, rukama malo pritisnuti sve skupa i ostaviti da se prožme, ohladi i stegne. Najbolje je ovo napraviti naveče i ostaviti tortu da miruje preko noći.
  6. SAVJET!!! – ja sam tortu pekla u kalupu 26 cm promjera i ispala mi je strašno visoka, tako da sam kod slaganja i preljevanja morala izmišljati nadogradnje sa dva kalupa kako bih je uopće mogla završiti. Dakle, svakako preporučam korištenje kalupa od 28 cm!
  7. Kada se torta potpuno sitsnula, oprezno je iskrenuti na pladanj za posluživanje. Znači, ona najdonja kora sada će biti na vrhu! Upotpuniti tortu slatkim vrhnjem i ukrasiti po želji.
  8. Dobar tek!

Recept u slikama:

Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima Čokoladna torta sa orasima

The post Čokoladna torta sa orasima appeared first on Reci Peci.

Raspucanci –čokoladni raspuknuti keksići

$
0
0

Raspucanci su božićni kolači koji već godinama zauzimaju prva mjesta na top listama slatkih božićnih želja i vjerujem da nema osobe koja nije čula za njih. Ti mirisni raspuknuti keksići sa čokoladom osvajaju na prvi pogled. A kada ih kušate zaljubljujete se u njih zauvijek.

Božićne keksiće slične teksture i izgleda sam već nekoliko puta radila te napisala nekoliko recepata. No u svakom od tih recepata raspucana površina zbog koje raspucanci i jesu to što jesu dogodila se manje više slučajno. Ili bih u kekse stavila premalo brašna pa bi se raspucali nakon pečenja, ili bi oni ispucali, a iznutra bili tvrdi i ne baš ukusni.

E, pa ovaj put raspucanci – čokoladni raspuknuti keksi ispali su savršeno. Rade se slično kao Međimurski kruheki, samo što u njih ide malo više brašna. Ovi fantastični božićni keksi svoj raspucani izgled mogu zahvaliti ponajprije šećeru u prahu u koji se sirova smjesa uvalja prije pečenja. Što se više šećera u prahu zadrži na površine kuglice, to će se ona bolje raspucati tijekom pečenja. Dobra je stvar također smjesu za raspucance držati u hladnjaku prije oblikovanja i to iz nekoliko razloga. Hladnu smjesu ćete lakše oblikovati u kuglice, a keksići će nakon pečenja biti izuzetno meki i podatni iznutra.

Dakle, raspucanci samo čekaju na vas. I zato, recept u ruke, osmjeh na lice i za tren ćete cijelu kuću zamirisati ovom čokoladnom božićnom čarolijom!

Raspucanci - čokoladni raspuknuti keksići

Raspucanci 

POTREBNO:

  • 250 g mljevenih oraha
  • 200 g čokolade u prahu
  • 150 g šećera u prahu
  • 11 žlica glatkog brašna
  • 3 jaja
  • 1,5 žličica praška za pecivo
  • I još: 200 g šećera u prahu (za uvaljavanje)

PRIPREMA:

  1. Miksati cijela jaja sa šećerom u prahu par minuta. Tada dodati čokoladu u prahu, promiksati pa polako dadavati brašno sa praškom za pecivo. Na kraju umiješati i mljevene orahe. Smjesu ostaviti u hladnjaku barem 20 minuta.
  2. Od pripremljene smjese uzimati manje količine i dlanovima oblikovati kuglice veličine manjeg oraha. Svaku kuglicu uvaljati u šećer u prahu. Kuglice slagati u lim za pečenje preko papira za pečenje u razmacima.
  3. Peći u zagrijanoj pećnici 12 minuta na 180C. Pečene raspucance ostaviti da se ohlade na limu, pa ih tek tada pospremiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Raspucanci - čokoladni raspuknuti keksići Raspucanci - čokoladni raspuknuti keksići

The post Raspucanci – čokoladni raspuknuti keksići appeared first on Reci Peci.

Trokutići sa lješnjacima i orasima za najslađi Božić

$
0
0

Lješnjaci ili orasi pitanje je sad? Hmmm podjednako ih volim, iako ću malu prednost uvijek dati lješnjacima, pogotovo onim tostiranim. No, imajući na umu ovaj kolač, nisam se mogla odlučiti što da stavim pa su se tako dogodili ovi trokutići sa lješnjacima i orasima. I nisam pogriješila. Dobila sam na kraju savršen spoj orašastih okusa sa prhkim tijestom premazanim domaćim pekmezom od jabuka.

Trokutići sa lješnjacima i orasima klasični su sitni kolači koji se već godinama pripremaju za Božić u mnogim domovima. Kod nas u obitelji je za ovakvu vrstu kolača, pomalo starinskih, obično zadužena baka, pa sam i osnovni recept iskopala iz njezine bilježnice. Ona je ove kolačiće obično radila samo sa orasima, no evo sasvim su fini i kada kombinirate i orahe i lješnjake. 

Božićni kolači i ti mirisi koji se šire domom dok se peku meni su možda i najljepši dio tog blagdanskog ozračja. A trokutići sa lješnjacima i orasima su me oduševili zato što se prilično brzo napravi prilično velika količina kolača. I prilično je jednostavno. Sve se radi u velikom limu od pećnice, sve se zajedno peče i nakon toga lijepo izreže, umoči u čokoladu i to je to. Ako ne volite oblik trokuta, možete kolač izrezati na prutiće ili kvadrate. Možete također cijelu površinu preliti čokoladom pa ih onda isjeći. To bi bilo čak i odlično! Napominjem ovo zato što su meni moji klinci komentirali da bi ovi moji trokutići bili još bolji da su zaliveni sa više čokolade. Pa sad..vi kako želite 😉

Trokutići sa lješnjacima i orasima

Trokutići sa lješnjacima i orasima

POTREBNO:

Za prhko tijesto (podlogu):

  • 250 g brašna
  • 120 g šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 1,5 žličica praška za pecivo
  • 2 jaja
  • 120 g maslaca

Za nadjev:

  • 150 g mljevenih oraha
  • 150 g mljevenih lješnjaka
  • 130 g maslaca
  • 130 g šećera
  • 2 vanilin šećera okusa ruma
  • 4 žlice mlijeka
  • I još: 5 žlica pekmeza (marelica, jabuka, šipak…)

Za glazuru:

  • 200 g čokolade za kuhanje
  • 4 žlice suncokretovog ulja

PRIPREMA:

  1. Za prhko tijesto pomiješati brašno, šećer, vanilin šećer i prašak za pecivo. Dodati jaja i maslac sobne temperature pa umijesiti tijesto. Možete rukama, a možete i mikserom sa nastavkom za tijesta. Izrezati papir za pečenje veličine lima u kojemu će se peći. Neka bude onaj  veliki lim od pećnice. Ako koristite manji lim onda će vam ovaj dio sa prhkim tijestom biti predebeo.
  2. Preko papira za pečenje razvaljati tijesto da bude cca 1/2 cm debljine. Prebaciti sve skupa u lim.
  3. Premazati cijelu površinu tijesta pekmezom.
  4. Za nadjev otopiti u posudi na laganoj vatrici maslac i šećer, dodati i rum šećer te mlijeko. Kada prokuha maknuti sa vatre i umiješati mljevene lješnjake i orahe. Kako bi kolač bio hrskaviji neka lješnjaci i orasi budu malo krupnije mljeveni.
  5. Preko tijesta premazanog pekmezom rasporediti smjesu sa lješnjacima i orasima. Poravnati i peći u pećnici zagrijanoj na 180C 20 minuta.
  6. Pečeni kolač ohladiti pa izrezati na trokutiće. Svaki kraj trokutića umakati u čokoladnu glazuru. Glazura se napravi tako da se na laganoj vatrici otopi čokolada sa uljem.
  7. Umočene trokutiće slagati na rešetku kako bi se ocijedio višak čokolade, pa kada se čokolada stvrdne pospremiti u zatvorene kutije do posluživanja.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima Trokutići sa lješnjacima i orasima

The post Trokutići sa lješnjacima i orasima za najslađi Božić appeared first on Reci Peci.

Medena pita – najbolji starinski recept

$
0
0

Medena pita je definitivno kolač koji me nepogrešivo vraća u djetinjstvo. I to baš ova, klasična, sa kremom od pšeničnog grisa, jer upravo takvu pitu nam je mama nekad prilično često radila. Toliko često da sam ju ustvari zamrzila i pomalo nepravedno, zapostavila. Odlučih ovih dana poraditi na tom animozitetu u vezi ovog ustvari finog kolača, iskopah mamin starinski recept i medena pita zamirisala nam je stan u trenu. 

Iako se u izvornom receptu kore za medenu pitu rade isključivo sa svinjskom mašću, ja sam ovaj put miješala mast sa maslacem i ispalo je super. Medena pita je definitivno kolač koji će uljepšati blagdanski stol. Jer, kad su božićni kolači u pitanju, osim onih sitnih keksića, dobro je imati  pokoji polukremasti kolač. 

Medenu pitu nije problem napraviti, ali morate imati na umu nekoliko stvarčica. Prije svega, bilo bi dobro da med bude kvalitetan, domaći i što tamniji. Nadalje, pita je kolač koji će tek stajanjem postati podatan i mekan, tako da računajte sa tim da ju napravite par dana prije no što ju mislite poslužiti kako bi kore stigle omekšati. A kada se to dogodi, bez ikakvog problema ćete ju narezati na prutiće, posipati šećerom u prahu i uživati u jedinstvenom okusu.

Medena pita

Medena pita

POTREBNO:

Za kore:

  • 500 g glatkog brašna
  • 150 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 4 žlice meda
  • prstohvat cimeta
  • 1 žličica sode bikarbone
  • 4 žlice mlijeka
  • 1 jaje
  • 2 žlice svinjske masti
  • 100 g maslaca

Za kremu:

  • 500 ml mlijeka
  • 2 vanilin šećera
  • 7 žlica grisa
  • 150 g maslaca
  • 130 g šećera u prahu

PRIPREMA:

  1. Za kore u lonac na tihu vatricu staviti mast, maslac, med, šećer, vanilin šećer i mlijeko pa uz miješanje pustiti da se sve otopi i zakuha. Kuhati uz miješanje 5-7 minuta. Maknuti sa vatre pa umiješati brašno, jaje i sodu bikarbonu. Umijesiti tijesto, omotati ga prozirnom folijom i pospremiti u hladnjak na 30 minuta.
  2. Ohlađeno tijesto podijeliti na 4 jednaka dijela za četiri kore. Papir za pečenje izrezati po modelu srednjeg lima za pečenje (20*35 cm) jer ćete na njemu razvaljavati i peći kore.
  3. Na svaki komad izrezanog papira za pečenje staviti komad tijesta, posipati brašnom pa razvaljati na veličinu papira. Peći u pećnici na 180C 13 minuta na preokrenutoj strani lima. Postupak ponoviti sa preostalim korama.
  4. Vruće i pečene kore iskrenuti sa lima na rešetku da se ohlade. Kada se ohlade odlijepiti papir za pečenje.
  5. U međuvremenu skuhati kremu. Zakuhati mlijeko sa vanilin šećerom pa kad provrije ukuhati gris. Uz miješanje kuhati par minuta dok se krema ne zgusne. Ohladiti uz miješanje kako se na površini ne bi stvorila korica.
  6. U posebnoj posudi miksati omekšali maslac sa šećerom u prahu dok ne postane pjenasto. Kada se maslac poveže sa šećerom u prahu umiješati u kremu od grisa.
  7. Premazivati kore kremom i stavljati jednu na drugu. Na zadnju koru ne ide krema. Lagano pritisnuti dlanovima i ostaviti da se ohladi i omekša. Pitu posipati šećerom u prahu i rezati na prutiće, a do posluživanja uvijek držati na hladnom mjestu.
  8. Dobar tek!

Recept u slikama:

Medena pita Medena pita Medena pita Medena pita Medena pita Medena pita Medena pita Medena pita Medena pita Medena pita

The post Medena pita – najbolji starinski recept appeared first on Reci Peci.

Moto keksi – slatki dvobojni keksi sa nutelom

$
0
0

Na moje školske dane i vrijeme odrastanja često me podsjete neke sitnice na koje sam već apsolutno zaboravila, a jedna takva sitnica su upravo moto keksi. Svaki put kad u trgovini vidim te okruglaste keksiće spojene čokoladnom kremom sjetim se velikog odmora u školi i odlaska u lokalni dućan po moto kekse. Bili su baš dovoljno malog pakiranja da ne budu preskupi, a opet taman da se zasladiš. I bili su preeeedivnog okusa.

Probala sam moto kekse više puta u odrasloj dobi, ali nikad mi nisu bili tako slatki kao u to doba srednje škole. Bit će da je ipak točna ona Ognjenovićeva premisa da svaka hrana i svaki okus ima svoj genetski zapis zasnovan na proživljenim iskustvima uz kušanje određene hrane ili slatkiša. Bili su to tada jaaako slatki i bezbrižni dani, pa su isto takvog okusa bili i moto keksi 😉 Kupila sam ih nedavno i ponudila svojim klincima, ali nisu bili uopće oduševljeni. Nije ni čudo. Oni imaju neke svoje omiljene slatkiše kojih u ‘moje doba’ nije bilo i sigurna sam da će ih se kroz 20-tak godina u svojoj odrasloj dobi i sami s nostalgijom sjećati. Kao i ja svojih moto keksa.

Domaći moto keksi? Zašto ne!

Upravo poradi nostalgije odlučila sam sama napraviti svoje domaće moto kekse. Naravno, Božić je blizu, božićni kolači se peku već naveliko pa su se moto keksi savršeno uklopili i u tu blagdansku priču. Radi se dakle o klasičnim prhkim keksićima koji se rade od žutog i smeđeg tijesta, a spajaju se nutelom ili kakvim čoko namazom. Nešto kao dvobojni linzeri bez pekmeza 😀 

Da bi moto keksi bili to što trebaju biti, potreban je naravno i kalupić ili modlica u obliku cvjetića. Recept je prilično jednostavan pa ako uživate u pečenju prhkih kolačića sigurna sam da će vam se  svidjeti i moto keksi. Moram vam još samo napomenuti da su puno bolji kad odstoje nekoliko dana u zatvorenoj kutiji. Tada malo ‘otpuste’ i postanu meki i podatni, skoro kao  pravi 😉 Ma čuj mene, bolji su u pravih!

Moto keksi - slatki dvobojni keksići

Moto keksi

POTREBNO:

  • 450 g glatkog brašna
  • 120 g šećera u prahu
  • 250 g maslaca
  • 1 žličica šećera u prahu
  • 2 vanilin šećera
  • 1 jaje
  • 1 žumanjak
  • 4 žličice kakaa
  • I još: 150-200 g nutele ili čoko namaza

PRIPREMA:

  1. Pomiješati najprije brašno, šećer u prahu, vanilin šećer i prašak za pecivo. Tada dodati i maslac sobne temperature izrezan na komadiće, jaje i žumanjak te umijesiti prhko tijesto. Odmah ga podijeliti na dva ista dijela pa u jedan dio dodati kakao. Dobro premijesiti taj dio sa kakaom kako bi se dobilo ravnomjerno tamno (smeđe) tijesto.
  2. Od svakog dijela tijesta oblikovati kuglu, omotati je prozirnom folijom i pospremiti u hladnjak na bar 15 minuta.
  3. Prohlađeno tijesto razvaljati na radnoj površini posipanoj brašnom na debljinu od 3 mm. Izrezivati modlicom cvjetiće i slagati ih u lim obložen papirom za pečenje u malim razmacima. Smeđi dio tijesta će biti podloga pa ti cvjetići trebaju biti cijeli, dok na žutim cvjetićima u sredini treba biti rupica. Ako nemate takvu modlicu s rupicom, napravite rupicu nekim drugim predmetom…npr. sitnim poklopcem sa kapi za nos, poklopcem penkale ili flomastera ili sl.
  4. Keksiće peći u pećnici zagrijanoj na 180C 10 minuta. Pazite da ih ne prepečete. Žuti cvjetići s rupicom bi trebali ostati žuti!
  5. Ohladiti kekse, pa spajati smeđi i žuti cvjetić sa malo nutele ili čoko namaza. Kekse odlagati u kutiju s poklopcem gdje se mogu čuvati 2-3 tjedna.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Moto keksi - slatki dvobojni keksići Moto keksi - slatki dvobojni keksići Moto keksi - slatki dvobojni keksići Moto keksi - slatki dvobojni keksići Moto keksi - slatki dvobojni keksići Moto keksi - slatki dvobojni keksići

The post Moto keksi – slatki dvobojni keksi sa nutelom appeared first on Reci Peci.


Puding keksi kao zarolani božićni kolači

$
0
0

Puding keksi su slatkići dosta popularni u zadnje vrijeme i puno je recepata koji su svi odreda jako slični. Odlučih isprobati i sama, no malo sam se poigrala i napravila ove fine kekse u zarolanom obliku u dvije boje. Naravno, u jedan dio sam dodala puding od čokolade, a u drugi puding od vanilije. Ispali su jako efekti, a okus je baš poseban…pudingast skroz na skroz 😉

Puding keksi se rade jednostavno kao i većina prhkih kolačića. Trebate jedino malo slobodnog vremena i volje. Možete ih napraviti ovako zarolane dvobojne kao ja, a možete ih raditi na klasičan način tako da od smjese radite kuglice koje prije pečenja treba spljoštiti vilicom pa onda imaju onako rebrasti oblik. Za koju god varijantu da se odlučite nećete pogriješiti jer su jako fini.

Božićni kolači uvijek podrazumijevaju da osim kakve fine i sastojcima bogatije torte na svjetlo dana izađu i kakvi sitni kolači. Uz one tradicionalne kao što su npr. vanilin kiflice, breskvice ili rafaelo kuglice, svakako preporučam da se naprave i puding keksi. Recept je jednostavan, sastojci također, i jedino što vam preostaje je da se bacite na posao 😉

Puding keksi kao zarolani božićni kolači

Puding keksi

POTREBNO:

Za žuti dio keksa:

  • 130 g glatkog brašna
  • 45 g praška za puding od vanilije
  • 1 vrećica vanilin šećera
  • 50 g šećera u prahu
  • 125 g maslaca

Za smeđi dio keksa:

  • 130 g glatkog brašna
  • 45 g praška za puding od čokolade
  • 2 vrećice vanilin šećera
  • 50 g šećera u prahu
  • 125 g maslaca

PRIPREMA:

  • Za žuti dio pomiješati brašno, šećer, vanilin šećer, puding od vanilije, dodati nasjeckan maslac pa umijesiti prhko tijesto. Omotati folijom i pospremiti u hladnjak na 20-tak minuta.
  • Za smeđi dio pomiješati brašno, šećer, vanilin šećer, puding od čokolade, dodati nasjeckan maslac pa umijesiti prhko tijesto. Omotati folijom i pospremiti u hladnjak na 20-tak minuta.
  • Ohlađena tiejsta prepoloviti na dva dijela. Ovo radimo zato da kolutići nakon pečenja ne budu preveliki.
  • Prvo na radnoj površini razvaljati smeđi dio tijesta na debljinu 7-8 mm. Razvaljati tada posebno i žuti dio tijesta tako da površinom bude malo manji od ovog smeđeg dijela. Premjestiti ga tada na sredinu smeđeg tijesta. Razvaljati sve zajedno valjkom za tijesto na debljinu cca 5 mm. Pažljivo zarolati pa rezati kolutiće. 
  • Slagati ih u lim preko papira za pečenje u malim razmacima. Peći u pećnici zagrijanoj na 180C 13 minuta. Kada su puding keksi pečeni, biti će jako mekani. Zato ih treba ohladiti na limu, pa tek onda pospremiti u kutije sa poklopcem do posluživanja.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači Puding keksi kao zarolani božićni kolači

The post Puding keksi kao zarolani božićni kolači appeared first on Reci Peci.

Jednostavna torta od keksa bez pečenja

$
0
0

Kolači, torte, slastice, zlevanke, muffini ili možda palačinke? Hmmm..kad mi dođe želja za slatkim, a u sretnoj ladici za slatkišima niti ’s’ od slatkog, inspiracija mi uvijek najlakše dođe. Pa se tako dogodila i ova jednostavna torta od keksa bez pečenja. Tumarajući po trgovini i ugledavši čajne keksiće sa komadićima čokolade, ideja se rodila sam od sebe. Dobro baš ne sama od sebe. Pomogao je Twisted Youtube kanal na koji me moj Bruno uvijek uputi u potragu za nečim jednostavnim i brzim. Radila sam već dosta toga ponukana njihovim idejama i ispalo je super. Pa zašto ne i ovaj kolač?!

U američkom govornom području ovo bi ustvari bila jedna Chocolate chips cookie no bake cake 😉 Uvijek se ponovo i ponovo divim kako na engleskom jeziku neke stvari i pojave zvuče puno ljepše, nekako zvonkije. I bude mi ponekad teško uopće predočiti hrvatskim riječima ono što bi to nešto trebalo biti. U osnovi, jednostavna torta od keksa bez pečenja najjednostavnija je torta koju sam radila u zadnje vrijeme.

Što je sve potrebno za ovu fantastičnu tortu?

U pravilu, ova brza torta se radi od redova keksa sa komadićima čokolade koji se najprije namoče u mlijeko, a zatim premazuju kremom od slatkog vrhnja i sira, ili samo slatkog vrhnja. Budući nisam baš neki preveliki ljubitelj šlaga, odlučila sam u kremu umiješati kiselo vrhnje i sirni namaz pa je okus ustvari bio sličan cheesecake torti i bio je  f a n t a s t i č a n !!!

Jednostavna torta od keksa bez pečenja osim što je jako brzo gotova i jako fina, efektno izgleda u presjeku. Fora je u tome što se keksići slažu u redove okomito pa u presjeku zgledaju kao kakvi prutići unutar bijele kreme. Za ovu tortu moguće je koristiti bilo koje kekse sa komadićima čokolade imate. Možete ih prethodno sami i ispeći, ali ako ih kupite u trgovini biti ćete još brže gotovi. Također možete tortu raditi u raznim veličinama. Veličinu torte uvjetovati će količina keksića 😉 Nadalje, možete je raditi u kalupu kojemu se stranice otvaraju, ali isto  tako je možete napraviti u bilo kakvom okruglom limu pa nakon hlađenja istresti na pladanj za posluživanje. U svakom slučaju, probajte što prije. Za svega 20-tak minuta vašeg vremena dobiti ćete prekrasnu slasticu koja će oduševiti nepca svih ukućana!

Jednostavna torta od keksa bez pečenja

Jednostavna torta od keksa bez pečenja

POTREBNO:

  • 600 g Choco kookies čajnog peciva sa komadićima čokolade
  • 500 ml slatkog vrhnja (šlaga)
  • 3 mala sirna namaza
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 100 g šećera u prahu
  • 200 ml mlijeka

PRIPREMA:

  1. Okrugli kalup promjera 22 cm obložite prozirnom folijom ako tortu namjeravate istresti nakon hlađenja. Ako radite u kalupu kojemu se otvaraju stranice, onda folija nije potrebna na dnu nego samo na stranicama radi lakšeg odvajanja.
  2. Slatko vrhnje miksati sa šećerom u prahu kako bi se dobio čvrsti šlag. Tada dodati kiselo vrhnje i sirni namaz pa dobro sve sjediniti.
  3. Svaki keks kod slaganja kratko umočiti u mlijeko i početi slagati u krug po stranici kalupa.  Znači slažemo redove keksa izvana prema unutra! Preko složenog reda keksa špatulicom nanijeti sloj kreme cca 1-2 cm debljine. Sada je na redu drugi krug keksa na isti način – umočiti u mlijeko i prisloniti uz kremu. Nanijeti drugi red kreme i tako dok se sve ne potroši. Sa malo kreme poravnati tortu od gore i staviti u hladnjak da se dobro stisne. Ostalu kremu sačuvati u zatvorenoj posudi jer će vam trebati za premazivanje torte kada se stisne.
  4. Ohlađenu tortu osloboditi kalupa pa ju sa svih strana premazati ostatkom kreme. Od gore posipati struganom čokoladom i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Jednostavna torta od keksa bez pečenja appeared first on Reci Peci.

Čokoladni kuglof sa crnim vinom za čisto uživanje

$
0
0

Ako ste iole ljubitelji sočnih i pomalo ‘teških’ biskvita, onda je ovaj čokoladni kuglof sa crnim vinom prava stvar za vas! Najčešća varijanta kuglofa kod mene je onaj šareni, mramorni i piripremam ga prilično često kao svakodnevnu slasticu. No, ovaj put sam poželjela napraviti nešto bogatijeg okusa. Nešto toliko sočno i čokoladno i mirisno da vam pamet stane kada kušate prvi zalogaj. I pomislih, zašto ne napraviti kuglof sa okusom i mirisom kuhanog vina kojeg obožavam. A kada se crno vino spoji sa čokoladom i kada k tome dodate malo cimeta i kardamona, kombinacija je fantastična.

Iako je ova mirisna kombinacija nekako tipična za božićni ugođaj kada su božićni sajmovi puni mirisa kuhanog vina koje savršeno grije, čokoladni kuglof sa crnim vinom biti će pun pogodak i za Valentinovo. Čak i ako niste pretjerano romantični i ako vam pomalo idu na živce ružičasta i crvena srca svuda oko vas, ovim ćete kuglofom izvući najbolje iz sebe za nekoga do koga vam je stalo 😉 

Konkretan, moćan kolač sa puno čokolade i crnog vina u obliku kuglofa savršenstvo je bez mane. A ako kojim slučajem nemate kalup za kuglof, onda ga napravite u običnom četvrtastom limu i poslužite izrezanog na kocke. U svakom slučaju i okus i tekstura i miris ovog kolača je  s a v r š e n !

Čokoladni kuglof sa crnim vinom

Čokoladni kuglof sa crnim vinom

POTREBNO:

  • 4 jaja
  • 240 g glatkog brašna
  • 250 g šećera
  • 200 g maslaca
  • 3 žličice kakaa 
  • 120 g čokolade za kuhanje
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 vanilin šećer
  • 1/2 žličice sode bikarbone
  • 1/2 žličice cimeta
  • 1/2 kardamona
  • 300 ml crnog vina (Cabernet sauvignon npr.)

Za čokoladni preljev (ganache):

    null
  • 200 g tamne čokolade
  • 400 ml slatkog vrhnja

PRIPREMA:

    null
  1. Otopiti maslac, a u drugoj posudici otopiti čokoladu. Pripremiti sve ostale sastojke.
  2. Miksati cijela jaja sa šećerom i vanilin šećerom. Dodati otopljeni maslac i promiksati da se sjedini. Tada dodati i otopljenu čokoladu pa opet promiksati. Tada naizmjence dodavati brašno pomiješano sa praškom za pecivo, kakao, sodu bikarbonu, začine i vino.
  3. Kalup za kuglof dobro namastiti i pobrašniti pa izliti u njega dobivenu biskvitnu smjesu. Poravnati i peći u pećnici zagrijanoj na 180C 45 minuta.
  4. Pečeni kuglof ostaviti da se prohladi 15-20 minuta u kalupu, a tada ga pažljivo izkrenuti na pladanj za posluživanje.
  5. Za čokoladni preljev zagrijati u lončiću slatko vrhnje sa natrganom čokoladom. Miješati na laganoj vatri dok se čokolada potpuno ne otopi. Kada ste dobili potpuno ravnomjernu masu, uz miješanje pustiti da se prohladi kako bi se malo zgusnulo. Dobivenom polutekućom kremom zaliti kuglof. Ukrasiti i poslužiti.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Čokoladni kuglof sa crnim vinom za čisto uživanje appeared first on Reci Peci.

Štrudla sa jagodama i plazma keksom za svaki dan

$
0
0

Kada bih morala izabrati meni omiljeno voće, na prvu bih rekla da su to jagode. Obožavam ih i svake godine imam isti problem – dočekati proljećati da sazriju. I dogodi se tako da tumarajući trgovinom naletim na njih – crvene se kao prave, mirišu skoro kao prave, pa iako znam da nema šanse da u veljači jagode budu fine kao što bi trebale biti u svibnju, nemogu im odoljeti. Donesem ih kući, vadim ih prve iz vrećice i mislim si – ma pojest ću ih sama sveee, onako samo sa malo šećera. I zagrizem i požalim. Jer, naravno, to nisu jagode kakve bi trebale biti. No, odlučih spasiti situaciju tako što sam ih zakamuflirala u tanke kore za savijaču pa je ispala ova prilično fina štrudla sa jagodama i plazma keksom 😉

Recept jako sličan ovom sam već radila prije nekog vremena i tada sam u kore zamatala višnje, no pokazalo se da i drugo voće može doći u obzir. Znači, štrudla sa jagodama i plazma keksom pravi je kolač za svaki dan. Jako ukusan i pomalo neobičnog okusa. Jedino što me nije oduševilo je boja nadjeva. Jer, jagode termičkom obradom prestaju biti krvavo crvene i postaju onako…prilično blijeda verzija sebe 😉 Vidite i sami po fotkama. 

Pa stoga, ako ne marite previše za izgled kolača samo naprijed. Vjerujem da će vas ova štrudla sa jagodama i plazma keksom oduševiti kao što je sve nas doma. Slijedi recept sa uputama… 

Štrudla sa jagodama i plazma keksom

Štrudla sa jagodama i plazma keksom

POTREBNO:

  • 1 pakiranje gotovih tankih kora za savijače
  • 700-800 g jagoda
  • 250 g mljevenog plazma keksa
  • 150 g šećera
  • 200 ml ulja
  • 100 ml mineralne vode

PRIPREMA:

  1. Ako su kore tanke, za jednu savijaču uzmite 4 lista. Između svakog lista premažite mješavinom ulja i mineralne vode. Onu zadnju ne premazujte. Po njoj rasporedite nasjeckane jagode, preko jagoda posipajte ravnomjerno 4-5 žlica keksa i isto tako šećera. Rubove kora savijte prema unutra, pa zarolajte sve skupa u savijaču.
  2. Isto napravite sa preostalim korama i sve dok imate nadjeva odnosno jagoda.
  3. Štrudle složite u lim na papir za pečenje. Premažite ih uljem i pecite u pećnici zagrijanoj na 180C 30 minuta. Štrudla sa jagodama i plazma keksom je gotova kad lijepo porumeni i postane krckava sa svih strana.
  4. Narežite, posipajte šećerom u prahu i poslužite! Dobar tek.

Recept u slikama:

The post Štrudla sa jagodama i plazma keksom za svaki dan appeared first on Reci Peci.

Crumble sa jabukama i kruškama je savršeni desert

$
0
0

Iako u svojoj kuhinji doista volim pripremati svakakve slastice, nekako su mi najdraže one najjednostavnije koje su uz to i brzo gotove. E pa upravo takva slastica je crumble sa jabukama i kruškama. Voće se nareže, pomiješa sa malo maslaca i gustina, posipa mrvicama i zapeče! Najbolje stvar kod crumblea je to što se može jesti odmah. Bez odgađanja, hlađenja i ukrašavanja. Odličan dodatak uz crumble je slatko vrhnje, no može to biti i sladoled. Doista, na vama je da odlučite kako ćete ga poslužiti i kušati.

Iako je ovaj moj crumble sa jabukama i kruškama, ovaj desert možete napraviti sa bilo kojim voćem koje vam se nađe pri ruci. Jagode, maline, borovnice, višnje, šumsko voće…U sezoni šljiva ga često radim sa šljivama pa potražite i taj recept OVDJE. 😉 Također u crumble možete zakamuflirati čak i ono voće kojemu već polako izlazi rok trajanja. Dotrajale jabuke i premekane kruške koje sigurno ne biste uzeli u ruku i pojeli svježe, u crumbleu će se prevtoriti u sasvršenu harmoniju okusa. Probajte, ne lažem 😉

Crumble sa jabukama i kruškama

Crumble sa jabukama i kruškama

POTREBNO:

Za nadjev:

  • 5 jabuka
  • 3-4 kruške 
  • sok polovice limuna
  • 5 žlica šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 3 žlice gustina
  • 50g maslaca

Za mrvice:

  • 150g brašna
  • 60g šećera
  • 50g maslaca
  • 1/2 praška za pecivo
  • prstohvat soli

PRIPREMA:

  1. Voće oguliti i narezati na kockice. Preliti sokom limuna pa pomiješati sa šećerom, vanilin šećerom, gustinom i maslacem izrezanim na sitne komadiće. Gustin se ovdje stavlja iz razloga što će se voće termičkom obradom raskašati i upustiti dosta soka, a gustin će upravo taj fini sok pretvoriti u laganu kremicu 😉
  2. Za mrvice pomiješati brašno, šećer, vanilin šećer i prašak za pecivo, dodati maslac i miješajući napraviti mrvice. Možete ovo napraviti u kuhinjskom stroju ili rukama. 
  3. Vatrostalnu posudu ili pak onu glinenu premazati tankim slojem maslaca pa u nju istresti pripremljeno voće. Preko voća rasporediti mrvice. 
  4. Peći u pećnici zagrijanoj na 200C 35-40 minuta. Crumble je gotov kada mrvice dobiju zlaćanu boju i kada umak počne lijepo bućkati kroz mrvice na površini.
  5. Možete poslužiti dok je još vruće, a možete i sačekati da se ohladi. Kako želite. U svakom slučaju je odličan uz slatko vrhnje.

Dobar tek!

Receptu slikama:

The post Crumble sa jabukama i kruškama je savršeni desert appeared first on Reci Peci.

Mini pavlove u obliku jaja na oko

$
0
0

Mini Pavlove kao što im i sam naziv kaže su samo minijaturna verzija velike i predivne sestre Pavlove koju kod nas doma obožavamo svi. Sasvim je ne bitno da li je Pavlova punjena šlagom, kremom, sa voćem ili bez njega. Jednostavno je savršena svaki put. A kada se pojavi u ovako minijaturnom izdanju dojam je još slađi 😉 Kako izgledaju moje velike Pavlove možete pogledati OVDJE!

Budući je Uskrs bio temetika i svrha pečenja kolača, odlučih napraviti mini Pavlove u obliku jaja na oko. Budući se prava Pavlova radi od beze smjese na bazi bjelanjaka i šećera, uvijek mi bude žao tih preostalih žumanjaka. A ovaj put su se pokazali jako korisnim jer sam od žumanjaka i malo gustina napravila predivnu žutu kremu kojom sam napunila pavlove. Osim toga, blagi okus kremice savršeno se spojio sa ultra slatkim snijegom od bjelanjaka i sve skupa je ispalo baš onako kako treba – i hrskavo i slatko i zgodno za serviranje 😉

Mini pavlove su ustvari sasvim jednostavni kremasti kolači. Najviše vremena ćete izgubiti na sušenje beze smjese i taj postupak nikako ne možete ubrzati. Dakle, najmanje 2 sata je potrebno da se pavlovice posuše u pećnici. Jer ako povećate temperaturu i ubrzate postupka, one neće ispasti hrskave i požutjet će. A to nam nije cilj 😉 Evo recepta…

Mini Pavlove

Mini Pavlove

POTREBNO:

Za beze koru/košarice:

  • 5 bjelanjaka
  • 250 g šećera u prahu

Za kremu:

  • 5 žumanjaka
  • 150 g šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 5 žlica kiselog vrhnja
  • 200 ml vrhnja za šlag

PRIPREMA:

  1. Miksati bjelanjke tako dugo dok ne postanu potpuno čvrsti. Tada dodati šećer i miksati opet dok ne dobijete gustu i sjajnu masu. 
  2. Na lim obložen papirom za pečenje nanositi masu od bjelanjaka i šećera pomoću slastičarske šprice ili vrećice u obliku malih kružnica. Po rubu svake dodati još malo smjese kako bi dobili udubljenje u sredini. Od ove količine bjelanjaka i šećera meni je ispalo 9 košarica.
  3. Sušiti u pećnici na 110C 2,5 sata. Nakon toga pustiti da se ohlade u otvorenoj pećnici.
  4. Za kremu miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom. Prebaciti ih u manju posudu pa na tihoj vatrici uz miješanje kuhati 3-4 minute. Maknuti kremu sa izvora topline i prohladiti. Umiješati tada kiselo vrhnje i na kraju čvrsto tučeno slatko vrhnje.
  5. Dobivenom kremom ukrasiti mini pavlove.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Mini pavlove u obliku jaja na oko appeared first on Reci Peci.

Galette sa jagodama svakodnevicu čine slađom

$
0
0

Galette sa jagodama su čisti dokaz kako najjednostavnije stvari ponekad doista ispadnu najbolje i najukusnije. Francuskog porijekla, pa odmah u skladu sa tim i francuske finoće, galette su jednostavni kolači i slastica koju baš svatko može napraviti. Naravno da neće svakome ispasti savršeno, ali baš u toj nesavršenosti je sva ljepota 🙂

Radi se u stvari o prhkom tijestu koje se nadjeva voćem, po rubovima se savija prema unutra i ispeče. Sasvim jednostavno, zar ne? Galette se mogu pripremiti sa gotovo svim vrstama voća. Odlične su i sa šljivama, marelicama, višnjama, trešnjama, breskvama, mogu se raditi i za zamrznutim voćem koje prethodno samo odmrznete. A meni su ipak najdraže galette sa jagodama. 

Zašto baš galette sa jagodama?

Bit će da je razlog taj što jagode obožavam od kada znam za sebe. I svake godine ne mogu dočekati svibanj da zacrvene prve domaće jagode. Iako ih najviše volim baš takve kakve jesu, netom ubrane u bašti, bez šećera, bez ičega, volim ih i u kolačima i slasticama. Recimo, uvijek ću najprije zgrabiti sladoled koji ima preljev od jagoda. Jagode su ustvari najbolje u svježem stanju i termičkom obradom se prilično unište i što se strukture tiče, ali i okusa. Zato uvijek gledam u galette sa jagodama staviti jagode koje već polako prolaze pa mi ih ne bude žao 😉

Budući su jagode voće sa puno vode u sebi, termičkom će obradom sva ta ‘voda’ izaći ih njih. Zato treba voditi računa o tome prilikom spremanja slastica sa jagodama i prilagoditi vrijeme pečenja ili stajanja u kremi makar to bilo i u hladnjaku. Npr. galette sa jagodama će se pretvoriti u plivajuće otoke tijesta ako u jagode prije pečenja ne umiješate gustin. On će ‘pokupiti’ tekućinu i učiniti od jagodičastog soka finu kremicu. 

Znači, galette sa jagodama su jednostavan kolač, ali se treba držati nekih osnovnih pravila i sve će teći glatko, a krajnji rezultat će biti fantastičan!

Galette sa jagodama

Galette sa jagodama

POTREBNO:

Za prhko tijesto:

  • 280 g brašna
  • 80 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • prstohvat soli
  • 130 g maslaca
  • 1 jaje
  • 1/2 žlice kiselog vrhnja

Za nadjev:

  • 500 g jagoda
  • 3 žlice šećera
  • 4 žlice gustina

I još:

  • 1 jaje (za premazivanje)

PRIPREMA:

  1. Pomiješati brašno, šećere i sol. Dodati maslac izrezan na komadiće, kiselo vrhnje i jaje pa brzo umijesiti prhko tijesto. Omotati ga folijom i pospremiti u hladnjak. Neka počiva tako dugo dok ne pripremite jagode.
  2. Jagode oprati i nasjeckati na polovice ili četvrtine. Pošećeriti ih i promiješati. Netom prije stavljanja na tijesto posipati gustinom i opet lagano izmiješati.
  3. Ohlađeno tijesto podijeliti na četiri jednaka komada. Znači dobiti ćete 4 manje galette.
  4. Svaki dio tijesta razvaljati na pobrašnjenoj radnoj površini u krug 3 mm debljine. Na sredinu kruga staviti jagode, ali pazite da ostane slobodan rub cca 3 cm debljine. Rubove premazati umućenim jajetom. Presavinuti rubove prema unutra preko jagoda, ali ne do kraja (vidi sliku). Tako dobivene galette prebaciti oprezno u lim obložen papirom za pečenje. Premazati rubove galetta ostatkom umućenog jajeta.
  5. Na isti način napraviti galette od preostalog tijesta i voća.
  6. Peći u pećnici na 180C 40-45 min. Galette su gotove kada lijepo porumene po rubovima.
  7. Poslužiti toplo ili hladno uz sladoled od vanilije ili slatko vrhnje po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Galette sa jagodama svakodnevicu čine slađom appeared first on Reci Peci.


Fini kolač sa borovnicama koji će vas oduševiti!

$
0
0

Volite kolače, volite borovnice? Ako je odgovor na oba pitanja potvrdan, onda je pravo vrijeme da napravite ovaj fini kolač sa borovnicama. Zašto? Pa zato što je fini! 🙂 I ne samo fini. Mene kod ovog kolača oduševljava to što se uz doista malo osnovnih namirnica može napraviti nešto tako fantastično. 

Fini kolač sa borovnicama nešto je između kremastog i prhkog kolača. Savršena razvnoteža ne predebelog biskvita malo čvršće strukture i finog sloja snijega od bjelanjaka u kojemu se sakrivaju sočne borovnice. Neobična je ovo kombinacija i doista jako fina. 

Odlična stvar je također i to što kada pripremate fini kolač sa borovnicama, sve možete napraviti od jednom. Znači, sve se peče zajedno, prvo se malo zapeče biskvit, a odmah potom i gornji sloj sa bjelanjcima i voćem.  Unatoč pečenju gornji sloj ostaje fino kremast i pahuljast. Malo mi je teško predočiti to riječima. Nadam se da će fotke pomoći. A u svakom slučaju morate probati što prije napraviti sami i uvjeriti se da bolji kolač već dugo niste napravili 😉

Fini kolač sa borovnicama

Fini kolač sa borovnicama

POTREBNO:

  • 4 jaja
  • 150 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 250 g brašna
  • 1,5 žličica praška za pecivo
  • 100 g maslaca
  • 7 žlica mlijeka
  • 250-300 g borovnica
  • 200 g šećera u prahu

PRIPREMA:

  1. Odvojiti bjelanjke i žumanjke. Maslac otopiti.
  2. Za podlogu miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom. Dodati maslac, kratko promiksati, pa zatim dodati i brašno, prašak za pecivo i mlijeko.
  3. Biskvitnu smjesu rasporediti u lim srednje veličine. Prethodno lim treba nauljiti i pobrašniti. Peći u pećnici 15 min na 180C.
  4. Dok se biskvit peče miksati bjelanjke dok ne postanu potuno čvrsti snijeg. Tada dodati šećer u prahu pa izmiksati još jednom. U tako dobiven čvrsti snijeg od bjelanjaka i šećera umiješati borovnice.
  5. Izvaditi polupečen biskvit iz pećnice, smanjiti pećnicu na 150C. Rasporediti preko biskvita snijeg od bjelanjaka sa voćem. Vratiti u pećnicu i peći na 150C još 20 min.
  6. Kolač se može poslužiti odmah dok je još topao, a odličan je i kad se ohladi.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Fini kolač sa borovnicama koji će vas oduševiti! appeared first on Reci Peci.

Jednostavni kolač od vrhnja sa jagodama

$
0
0

Iako kolače nekako najčešće radim vikendom, posebno me veseli usrećiti moje ukućane nečim slatkim usred tjedna. I baš tada je jednostavni kolač od vrhnja sa jagodama pravo rješenje. Pogotovo u sezoni jagoda. I još više kada su jagode već na odlasku i treba ih potrošiti što prije 😉

Budući da u jednostavni kolač od vrhnja sa jagodama ide stvarno puno vrhnja, struktura biskvita je dosta sabijena i prilično ga je teško prerezati na pola. No, u kombinaciji sa nadjevom od jagoda ovo je stvarno nešto fantastično i osvježavajuće.

Jednostavni kolač od vrhnja sa jagodama mogao bi se napraviti i sa običnim pekmezom ili džemom, ali tada ne bi bilo tako sočno. U svakom slučaju, ovo je stvarno odličan kolač za svaki dan koji ćete poželjeti raditi puno češće.

Jednostavni kolač sa vrhnjem i jagodama

Jednostavni kolač sa vrhnjem i jagodama

POTREBNO:

Za biskvit:

  • 5 jaja
  • 150 g šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 1 prašak za pecivo
  • 100 g brašna
  • 5 žlica kiselog vrhnja

Za voćni nadjev:

  • 500 g jagoda
  • 5 žlica šećera
  • 4 žlice gustina

PRIPREMA:

  1. Odvojiti bjelanjke i žumanjke. Miksati žumanjke sa šećerom i vanilin šećerom. Dodati vrhnje pa promiksati da se sjedini. Tada dodati brašno i prašak za pecivo. Na kraju ručno umiješati čvrsto tučeni snijeg od bjelanjaka.
  2. Biskvitnu smjesu rasporediti u lim za pečenje (20*30 cm) preko papira za pečenje i peći u pećnici zagrijanoj na 180C 25 minuta.
  3. Sa prohlađenog biskvita odstraniti papir pa ga prerezati uzdužno kako bi se dobile dvije kore.
  4. Dok se biskvit peče zakuhati očišćene i nasjeckane jagode sa šećerom. Kada provri, usitniti malo jagode štapnim mikserom pa umiješati gustin. Kuhati par minuta dok se nadjev ne zgusne tek toliko da se kada promiješate kuhačom po dnu, vidi dno posude. Nadjev prohladiti uz miješanje. Nije ga potrebno ohladiti do kraja. Može biti još i toplo, ali bitno je da se hlađenjem počne zgušnjavati.
  5. Voćnim nadjevom premazati donji dio biskvita, poklopiti gornjim, lagano pritisnuti dlanovima i ostaviti da se ohladi. Nema veze ako vam malo nadjeva iscuri sa strane 😉
    Kolač posipati šećerom u prahu i poslužiti rezano na komade proizvoljne veličine.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Jednostavni kolač od vrhnja sa jagodama appeared first on Reci Peci.

Scones sa borovnicama

$
0
0

Ako ste i vi često u potrazi za jelima i slasticama u bespućima interneta, onda ste sigurno čuli za scones. Ta slatka mala peciva u obliku pogačica naročito su popularna u Americi i Velikoj britaniji gdje se podjednako često rade u slatkoj ili pak slanoj varijanti. Često se poslužuju uz doručak ili pak uz poslijepodnevni čaj. A ima li ljepše ideje od ispijanja kavice ili čaja sa dragom osobom uz tanjur prepun slatkih sconesa?!

Napraviti scones uopće nije problem i potrebno je samo nekoliko osnovnih namirnica. Te su namirnice, vidjet ćete, u osnovi jako slične namirnicama za izradu domaćih keksa kakve često znamo raditi za Božić. No, da bi scones bio to što treba biti, potrebno je napraviti ga na malo drugačiji način od klasičnih prhkih keksića.

Tajna finih scones pogačica je u tome da se uopće jako ne trudite oko njih. Doista! Ne šalim se. Tijesto se ne smije dugo mijesiti, ne smije se puno dirati rukama i ne smije se kao takovo oblikovati i razvaljavati. Znači, ugrubo se svi sastojci spoje, dobiveno tijesto se malo samo spljošti i reže u trokute. A da bi struktura pečenih sconesa bila posebno prhka, maslac koji ćete umiješati u tijesto mora biti jako hladan. Poželjno je čak da bude zamrznut i ako tako napravite, vrlo lako ćete ga naribati na ribež pa onda sasvim jednostavno dodati k ostalim sastojcima 😉

Sones može biti običan bez ičega, kao mirisni prhki kolač, no može biti sa voćem koje god poželite. Meni je ovaj scones sa borovnicama nekako posebno drag i moji klinci ga baš vole pa zato probajte što prije i oduševite se fantastičnim okusom.

Scones sa borovnicama

Scones sa borovnicama

POTREBNO:

  • 240 g brašna
  • 100 g šećera
  • 1 prašak za pecivo
  • prstohvat soli
  • 120 g maslaca
  • 100 ml slatkog vrhnja
  • 1 jaje
  • 150 g borovnica

PRIPREMA:

  1. Pomiješati u jednoj posudi sve suhe sastojke. U sredinu dodati jaje i jako rashlađeni maslac koji prethodno naribajte na ribež. Miješati kuhačom dok se ne dobiju krupnije mrvice. Tada dodati jaje i slatko vrhnje i borovnice pa opet miješajuću kuhačom spojiti ugrubo sve sastojke.
  2. Tako dobivenu masu istresti na pobrašnjenu radnu površinu. Tijesto ne mijesiti na klasičan način, nego ga samo nekoliko puta lagano presavinuti kako bi postalo kompaktno.
  3. Dobivenu kuglu od tijesta lagano spljoštiti dlanovima na debljinu od cca 2 cm. Izrezati nožem u trokute proizvoljne veličine. Ja sam od ove količine dobila 12 sconesa.
  4. Oprezno ih prebaciti u lim za pečenje obložen papirom za pečenje. Peći u pećnici zagrijanoj na 220C 12-15 min.
  5. Pečene sconese prohladiti i poslužiti prelivene šećernim preljevom.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Scones sa borovnicama appeared first on Reci Peci.

Sladoledna torta je najbolji ljetni kolač bez pečenja

$
0
0

Kada bih morala odabrati svoj najbolji ljetni kolač, tada bi bilo koji kolač bez pečenja bio na prvom mjestu. I to bez puno razmišljanja. Jer, tko je vidio po ovim vrućinama paliti pećnicu?! 🙂 Dakle, mora biti nešto brzo gotovo, jednostavno, osvježavajuće i hladno. Hmmm, pa sladoledna torta mi se čini kao pravi izbor. A vama?

Pazite sad, za ovaj ljetni kolač trebat će vam samo 15-20 minuta vašeg vremena. Jer sladoledna torta se radi jaaaako jednostavno i sa samo nekoliko namirnica. Dakle, imamo ovdje podosta slatkog vrhnja, imamo nezaobilazni plazma keks, imamo tayberry bobice i ribizl i čokoladu. Zvuči odlično zar ne? I doista je odlično. Sva mudrost koja je potrebna da bi se napravila sladoledna torta je izmiksati slatko vrhnje da postane čvrsti šlag, bućnuti u to mljeveni plazma keks, podijeliti smjesu na dva dijela, u jedan dio bućnuti struganu čokoladu, a u drugi dio bobice i ribizl. I to je sve!

Spomenuh maločas da u ovaj ljetni kolač idu tayberry bobice i plazma keks jelte. E pa, ako kojim slučajem nemate niti jedno niti drugo, ništa zato. Uzmite npr. kupine, maline ili borovnice, a umjesto plazme petit beure keks. I spasili se situaciju 😉 Tayberry sam koristila zato štu su naši dragi prijatelji uzgojili stvarno puno ovih sočnih plodova pa smo degustirali i ostali oduševljeni. Tayberry  je vrsta bobičastog voća nastala križanjem kupine i maline, pa je i okus nešto između toga. Plodovi su nešto krupniji od maline, a opet manje crveni od kupine no fantastično su osvježavajući. Pa ako ikako uspijete doći do tayberry, toplo preporučam. Sada im je sezona!

A sladoledna torta? Pa ona samo čeka da ju napravite i to odmah! Ovo je ljetni kolač bez pečenja koji se može poslužiti na više različitih načina. Možete tortu npr. ne zamrznuti do kraja pa poslužiti kao odličan kremasti kolač. No ako ju samo malo duže ostavite u zamzivaču, pa onda poslužite prelivenu čokoladnim preljevom i sa dodatnim svježim voće, dobili ste pun pogodak! Sladoledna torta topi se u ustima!

Sladoledna torta je najbolji ljetni kolač bez pečenja

Sladoledna torta – ljetni kolač bez pečenja

POTREBNO:

  • 500 g mljevenog plazma keksa
  • 2 vrećice šlaga (500 ml nakon miksanja)
  • 200 ml hladnog mlijeka
  • 100 ml mineralne vode
  • 400 ml kiselog vrhnja

I još:

  • 500 ml vrhnja za šlag
  • 3 žlice šećera u prahu
  • 350 g tayberry bobica (ili malina, kupina…)
  • 100 g ribizla
  • 100 g čokolade

PRIPREMA:

  1. Istresti šlag iz vrećice u posudu, dodati mlijeko i mineralnu vodu pa miksati tako dugo dok se ne dobije ne prečvrsti šlag. Odmah umiksati i kiselo vrhnje. Tada umiješati mljeveni plazma keks i dobro sve sjediniti.
  2. Masu podijeliti na dva dijela. U jedan dio umiješati struganu čokoladu, a u drugi dio umiješati voće.
  3. Obruč za torte promjera 24 cm postaviti na pladanj na kojemu će torta stajati i na kojemu će moći ići u zamrzivač. Obložiti rubove prozirnom folijom. Na dno staviti sloj sa čokoladom. Preko njega staviti sloj sa voćem. Preko svega ide debeli sloj posebno tičenog slatkog vrhnja.
  4. Tortu staviti u zamrzivač na 2-3 sata prije posluživanja. Ako se sladoledna torta prejako zamrzne i postane pretvrda za rezanje, tada je samo ostavite na sobnoj temperaturi 10-tak minuta da malo ‘otpusti’. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Sladoledna torta je najbolji ljetni kolač bez pečenja appeared first on Reci Peci.

Tart sa marelicama i sirom – odličan ljetni kolač za svaki dan

$
0
0

Ljepota se krije u malim stvarima, kao i u oku promatrača, ali i u ovom jednostavnom kolaču – tart sa marelicama i sirom. Iako su meni osobno kremasti kolači top kategorija, postoji ono nešto nedokučivo fino i primamljivo u ovim jednostavnim kolačima. Mame i okusom, i mirisom, a tek izgleeeed…ajajajaaaaaj. Preeeedivno nešto. 

Tart sa marelicama i sirom je u stvari polukremasti kolač. Jer, na njemu se krije podloga od prhkog tijesta preko koje se smjestila krema od sira i pudinga i povrh svega svježe marelice. Odlična kombinacija! Marelice u ovom slučaju možete koristiti svježe, kao što sam i sama. No, možete u nedostatku svježih koristiti marelice iz kompota. S obzirom da su moje marelice bile svježe, bojala sam se da će voće prilikom pečenja promijeniti boju i izgled zbog kožice, pa sam ju ogulila. Marelice nije teško oguliti i najlakše ćete to napraviti nožićem za guljeje mrkvice ili tikvica 😉

Dakle, ako želite razveseliti svoje ukućane nečim osvježavajućim i finim, tart sa marelicama i sirom je definitivno moja preporuka. Pogotovo kada je sezona marelica na vrhuncu 😉 Probajte što prije!

Tart sa marelicama i sirom

Tart sa marelicama i sirom

POTREBNO:

Za prhko tijesto:

  • 200 g brašna
  • 60 g šećera u prahu
  • 80 g maslaca
  • 1 jaje

Za kremu:

  • 300 g krem sira
  • 2 jaja
  • 1vrećica pudinga od vanilije
  • 70 g šećera

I još:

PRIPREMA:

  1. Za prhko tijesto pomiješati brašno i šećer, dodati jaje i maslac isjeckan na komadiće pa umijesiti prhko tijesto. Tijesto formirati u kuglu, omotati folijom i staviti u hladnjak da miruje 20-30 minuta.
  2. Marelice prepoloviti, izvaditi koštice pa ih oguliti.
  3. Za kremu odvojiti žumanjke i bjelanjke. Miksati žumanjke sa šećerom dok ne postane svjetlije žuto. Tada dodati puding u prahu i krem sir pa dobro sve izmiksati. Na kraju u kremu ručno umiješati čvrsti snijeg od bjelanjaka koje ste posebno izradili mikserom.
  4. Za tart sa marelicama pripremiti okrugli ili pravokutni kalup niskih valovitih stranica. Bilo bi super da imate kalup sa odvojivim dnom jer ćete tako lakše izvaditi pečeni tart iz kalupa. No, ako nemate, nema veze. Pecite u onome što vam je pri ruci 😉 Neka ne bude manje od 24 cm promjera jer ćete imati previše nadjeva.
  5. Dakle, kalup za tart premazati tankim slojem maslaca i posipati brašnom.
  6. Prhko tijesto razvaljati na veličinu kalupa za tart pa ga uz pomoć valjka za tijesto premjestiti u kalup. Prstima popravit i izdignuti rub tijesta.
  7. Kremu rasporediti preko prhkog tijesta, a po kremi složiti u krug marelice.
  8. Tart peći u pećnici prethodno zagrijanoj na 180C 40 minuta.
  9. Kada se tart malo prohladi premazati ga lagano rijetkim pekmezom od marelice. Ako pekmez ima u sebi komadiće, procijedite ga na cjedilo i razrijediti sa malo vruće vode 😉
  10. Sada još po rubu tarta pospite listiće badema i to je to! 

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Tart sa marelicama i sirom – odličan ljetni kolač za svaki dan appeared first on Reci Peci.

Viewing all 282 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>